تماس و مشورت با مدرس دوره : 09359239034

آموزش جامع جریان های چند فازی با نرم افزار Comsol

بخش ها: 6
سطح: پیشرفته
مدت زمان: 3 ساعت 46 دقیقه
مدرس: دکتر مصطفی اقدسی
فایل اجرایی: دارد

دکتر مصطفی اقدسی : دکترای مهندسی مکانیک و مدرس دانشگاه

  کامسول فایل تضمین می کنند سوالات دانشجویان بعد از دریافت آموزش توسط مدرسین مربوطه پاسخ داده شود چنانچه پاسخ سوال در طی سه روز ارسال نشد شماره  تماس مدرسین را از پشتیبان های سایت دریافت کنید

تضمین کیفیت و گارانتی بازگشت هزینه  کیفیت این آموزش توسط کامسول فایل تضمین شده است. در صورت عدم رضایت از آموزش ۱۰۰ درصد مبلغ پرداختی به شما بازگشت داده می شود.
دانلود آنی و ارسال سریع  فعال سازی لینک دانلود بلافاصله پس از ثبت سفارش / ارسال پستی به همراه کد رهگیری مرسوله در اولین ساعت اداری روز
تالیف گروهی  برنامه ریزی ، تدریس و باربینی فیلم ها توسط گروهی از اساتید و دانشجویان انجام میشود تا خطا های احتمالی را به حداقل برسانیم
به روز رسانی رایگان آموزش های جدیدی که به بسته اضافه می شود را به رایگان می توانید از پنل خود دانلود کنید

تعداد مثال ها

تعداد دقیقه های آموزش

تعداد پشتیبانان

%

رضایت کاربران

◄ نحوه ایجاد خطوط مستقیم با استفاده از دستور Bezier polygon آشنا خواهیم شد.
◄ با استفاده از دستور convert to solid مجموعه ای از خطوط را به یک سطح واحد تبدیل می کنیم.
◄ یک سطح را حول یک محور مشخص به کمک دستور revolve دوران می دهیم.
◄ همچنین یک سطح را به کمک دستور اکسترود تبدیل به حجم می کنیم.
◄ از دستور mirror برای ایجاد یک سطح متقارن استفاده می کنیم.
◄ با کمک دستور loft دو سطح به فاصله مشخص را تبدیل به یک حجم می کنیم.
◄ با استفاده از دستور rotate یک حجم را حول محور مشخصی دوران می دهیم.
◄ تفاضل دو سطح از یکدیگر را به کمک دستور difference انجام خواهیم داد.
◄ از دستور scale برای تولید صفحات مشابه استفاده می کنیم.
◄ تمامی حجم های به وجود آمده را به کمک دستور union به یک سطح واحد تبدیل می کنیم.

شرح دوره

شبیه سازی پدیدههای فیزیکی یکی از مهمترین بخش های دنیای مهندسیه. مهندسین برای شبیه سازی نیاز به ابزار و اطلاعاتی دارند که بتونه اونها را در رسیدن به این هدف کمک کنه. یکی از مهمترین ابزارهای شبیه سازی ، نرم افزارها هستن. که به کمک این نرم افزار ها می توان بسیاری از پدیده های موجود در طبیعت را شبیه سازی کرد. امروزه نرم افزارها جزئی از زندگی ما شدن و در بخش های مختلفی از جمله مهندسی ایفای نقش می کنن. از جمله یکی از پرکاربردترین نرم افزارهایی که در زمینه مهندسی مکانیک، برق، شیمی، پزشکی و… تونسته جایگاه ویژه ای بدست بیاره نرم افزار کامسول هست. این نرم افزار یک مجموعه کامل شبیه سازی چند فیزیکه است که قادره معادلات دیفرانسیل جزئی و معمولی رو برای سیستم های خطی و غیر خطی، به روش المان محدود حل کنه. از مزایای این نرم افزار کوپل کردن چند فیزیک مختلف با هم و تحلیل همزمان اونهاست. همچنین این نرم افزار شامل ماژول های مختلفی از قبیل ماژول سیالاتی، ماژول الکتریکی، ماژول ردیابی ذرات، ماژول مکانیکی، ماژول شیمیایی، ماژول تعامل سازه سیال و چندین ماژول مختلف دیگه که فقط بخشی از اون ذکر شد، می باشد. محیط طراحی کامسول امکان طراحی هندسه های مختلف را به ما می ده. با این وجود کامسول برای سهولت در طراحی از رابط های مختلفی مانند کتیا، سالیدورک، اتوکد، اینورتور و … استفاده می کنه.

ویدیو معرفی بخش 1

◄ انتخاب فیزیک مناسب laminar Flow, Level set
◄ ایجاد هندسه
◄ مشخص کردن مرز مشترک اولیه(Initial Interface)
◄ مشخص کردن فازها و کشش سطحی
◄ مقدار دهی به فازها(Initial Value)
◄ تعریف یک فشار مرجع
◄ تعریف متغیر جرم روغن
◄ ایجاد یک برش (Slice) و نمایش انیمیشن مناسب

شرح دوره

در این فصل از آموزش به شبیه سازی و تحلیل صعود قطره روغن غوطه ور در آب می پردازیم. اثرات بویانسی باعث بالا رفتن قطره روغن درون آب می شوند. از آنجا که در این مساله دو سیال غیرقابل حل آب و روغن وجود دارند بنابراین این مساله در دسته مسائل چند فازی قرار دارد. کامسول برای مدل سازی چنین مسائلی از دو روش Level set و Phase field استفاده می کند. در این مدل سازی از روش Level set استفاده شده است که یکی از روش های قدرتمند محاسبه مرز مشترک دو سیال می باشد. در طول آموزش با کلیه گزینه های مورد نیاز جهت این شبیه سازی و نحوه خروجی گرفتن به طور کامل آشنا خواهیم شد.

ویدیو معرفی بخش 2

◄ انتخاب فیزیک مناسب مساله (Laminar Flow, Level set)
◄ ایجاد هندسه
◄ تعریف تابع پله Smooth
◄ تعریف متغیر سرعت ورودی و جرم جوهر
◄ انتخاب نحوه گسسته سازی معادلات
◄ تعیین مرز مشترک اولیه
◄ اعمال شرایط مرزی و شرایط اولیه
◄ استفاده از شبکه بهبود شونده(Refinement mesh)
◄ مشاهده انیمیشن فاز جوهر و رسم نمودار جرم جوهر

شرح دوره

در این فصل از آموزش به شبیه سازی و تحلیل فرایند تزریق جوهر درون یک جوهرافشان می پردازیم. در این مدلسازی جوهر در مدت 2 میکروثانیه به ماکزیمم مقدار خود می رسد سپس به مدت 10 ثانیه با سرعت ثابت تزریق انجام شده و در نهایت در مدت 2 میکروثانیه جریان جرم جوهر قطع می شود. برای تنظیم مدت زمان تزریق جوهر از ترکیب دو تابع پله Smooth استفاده شده است. همچنین برای دقت بیشتر محاسبات از شبکه بهبود شونده استفاده می کنیم. در طول آموزش با کلیه گزینه های مورد نیاز جهت این شبیه سازی و نحوه خروجی گرفتن به طور کامل آشنا خواهیم شد.

ویدیو معرفی بخش 3

◄ انتخاب فیزیک مناسب laminar Flow, Level set
◄ ایجاد هندسه
◄ انتخاب خواص
◄ تعریف متغیرهای دبی جرمی ورودی و قطر قطره
◄ تعیین نحوه گسسته سازی معادلات
◄ مشخص کردن مرز مشترک اولیه(Initial Interface)
◄ مشخص کردن فازها و کشش سطحی
◄ مقدار دهی به فازها(Initial Value)
◄ تنظیم حل گر برای بهبود فرایند حل
◄ ایجاد یک برش (Slice) و نمایش انیمیشن مناسب

شرح دوره

در این فصل از آموزش به شبیه سازی و تحلیل فرایند قطره زایی درون یک اتصال T شکل می پردازیم. فرایند قطره زایی در زمینه های پزشکی، آرایشی-بهداشتی و صنایع غذایی کاربرد فراوان دارد. کیفیت محصولات به اندازه و یکپارچگی قطرات تولید شده بستگی دارد. این مدل سازی به صورت سه بعدی و با استفاده از روش دوفازی Level set انجام شده است. همچنین در تنظیمات حلگر از روش Generalized alpha استفاده شده است که در مسائلی که طبیعت نوسانی داشته، کاربرد دارد. در طول آموزش با کلیه گزینه های مورد نیاز جهت این شبیه سازی و نحوه خروجی گرفتن به طور کامل آشنا خواهیم شد.

ویدیو معرفی بخش 4

◄ انتخاب فیزیک مناسب مساله (Laminar Flow, Level set)
◄ ایجاد هندسه
◄ مشخص کردن خواص
◄ مشخص کردن فازها و زاویه تماس
◄ تعیین شرایط مرزی و شرایط اولیه
◄ تعریف یک نیروی حجمی (Volume Force)
◄ تعریف یک متغیر برای محاسبه زاویه تماس(Contact Angle)
◄ رسم نمودار مکان مرز مشترک دو سیال بر حسب زمان

شرح دوره

در این فصل از آموزش به شبیه سازی و تحلیل پدیده موئینگی درون یک استوانه نازک عمودی می پردازیم. نیروی چسبندگی و کشش سطحی تأثیر بسزایی روی دینامیک جریان های چند فازی در محیط های متخلخل، انتقال مایعات در میکروکانال ها و شکل گیری قطرات مایع روی سطوح جامد دارند. در این مدل سازی میدان سرعت و فشار با استفاده از حل معادلات ناویر استوکس محاسبه شده و برای محاسبه مرز مشترک دو سیال از روش Level Set استفاده شده است. در طول آموزش با کلیه گزینه های مورد نیاز جهت این شبیه سازی و نحوه خروجی گرفتن به طور کامل آشنا خواهیم شد.

ویدیو معرفی بخش 5

◄ انتخاب فیزیک مناسب مساله (Laminar Three Phase Flow, Phase Field)
◄ فراخوانی پارامترها و متغیرهای مورد نیاز
◄ ایجاد هندسه
◄ مشخص کردن کشش سطحی میان فازها(Surface Tension)
◄ مشخص کردن مقادیر اولیه( Initial Values)
◄ اختصاص دادن خواص به فازها
◄ افزودن نیروی جاذبه به معادلات(Gravity)
◄ افزایش دقت حلگر
◄ تولید کانتور مناسب سه بعدی برای مشاهده فازها

شرح دوره

در این فصل از آموزش به شبیه سازی صعود حباب گاز درون دو لایه سیال می پردازیم. جریان های سه فازی کاربرد فراوانی در صنعت نفت دارند همچنین بسیار از فرایندهای شیمیایی مخلوطی از سه سیال و یا بیشتر هستند. زمانی که حجم حباب از حجم بحرانی کمتر باشد، حباب گاز در مرز مشترک دو سیال گیر می افتد و زمانی که حجم حباب گاز از حجم بحرانی بیشتر باشد، حباب از مرز مشترک دو سیال عبور می کند. این مدل-سازی برای حالتی انجام شده که حجم حباب گاز از حجم بحرانی بیشتر باشد.در طول آموزش با کلیه گزینه های مورد نیاز جهت این شبیه سازی و نحوه خروجی گرفتن به طور کامل آشنا خواهیم شد.

ویدیو معرفی بخش 6

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *